na "objektivní" reportáže z návštěvy...
Sorošova pátá kolona předem obsadila většinu důležitých míst v hlavním městě, aby zabránila protestům proti návštěvě Angely Merekelové 25.8.2016 v Praze
Merkelová přiletí 25. srpna po poledni, sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i s prezidentem Milošem Zemanem.
Praha ČTK - V době návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze chystají setkání její příznivci i odpůrci, včetně Bloku proti islamizaci. Na magistrát jich podle seznamu zveřejněného na jeho webu ohlásili devět. Na stejný den je naplánované shromáždění na podporu českého prezidenta.
Merkelové si na její vítání zamluvili například nábřeží Edvarda Beneše, Václavské náměstí, cestu z letiště nebo okolí ČVUT v Dejvicích, kam kancléřka zamíří.
Odpůrci Merkelové se sejdou na poblíž Hradčan či . Blok proti islamizaci své příznivce k Pražskému hradu směrem od Jeleního příkopu nebo do dalších Dejvických ulic, které si nezamluvili příznivci Merkelové.
Obě strany měly zájem o shromáždění na Hradčanském náměstí. "Vzhledem k tomu, že se jedná o názorově protichůdná shromáždění, nezbylo než později oznámené shromáždění svolavatelem zakázat," řekl na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na Hradčanském náměstí se tak oficiálně sejdou příznivci kancléřky, kteří shromáždění oznámili o čtyři dny dříve. Podle na facebooku se tam ale chystají i její odpůrci.
Český prezident opakovaně prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, a vyzývá českou vládu, aby žádné migranty na své území nepouštěla. Zeman o tom chce s Merkelovou mluvit.
Německo dnes vzkázalo do ČR prostřednictvím mluvčího německé vlády Steffena Seiberta: "Všechny země Evropské unie musejí dodržovat dohody, včetně té o přerozdělování migrantů."
Merkelová naopak vede Německo k vstřícnosti vůči vlně běženců a požaduje totéž od dalších členských států EU. Ve středu kancléřka prohlásila, že uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.
Jednodenní návštěvu Merkelové potvrdila dnes německá strana. Setká se s premiérem Bohuslavem Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem a zavítá také na České vysoké učení technické v Praze. Na úřadu vlády bude Merkelová jednat se Sobotkou, kolem 15:00 SELČ má následovat společná tisková konference. Odpoledne čeká Merkelovou jednání se Zemanem a večer slavnostní večeře se Sobotkou a některými ministry.
„Angela Merkelová s námi chce mluvit o tom, jak my vnímáme reformu EU. A také se zapomíná na to, že máme čistě česko-německá témata. To jednání bude trvat asi pět hodin a budeme řešit reformu EU, ale i ty česko-německé záležitosti, bude to tedy půl na půl,“ prozradil státní tajemník Tomáš Prouza. Připustil, že Merkelová také hledá spojence v otázce Brexitu. „Určitě hledá spojence.“ Z jeho pohledu je prý mnohem důležitější než uprchlická krize otázka spolupráce tajných služeb v Evropě a otázka integrace uprchlíků, kteří už tu jsou, do společnosti, která se ne vždy daří.
Návštěva kancléřky v Česku se plánovala delší dobu. Česká diplomacie o ni usilovala v době půlročního českého předsednictví ve visegrádské skupině, které skončilo letos v červnu. Merkelová ale do Prahy nepřijela, podle některých zdrojů mimo jiné kvůli tomu, že země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) neprojevily dostatečnou solidaritu s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení do zemí EU podle kvót.
Není bez zajímavosti, že vztahy mezi Prahou a Berlínem byly řešeny i v soukromé korespondenci premiéra Sobotky, kterou zveřejnil server white-media.info. Letos v lednu hackeři prolomili emailovou schránku českého premiéra a stáhli z ní desítky zpráv.
Například 9. 2. 2015 píše, v souvislosti s premiérovou řečí v Berlíně, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na soukromý e-mail Sobotkovi:
„Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte)."
Na skandál tehdy reagoval například europoslanec Jan Zahradil, který napsal:
"Ukazuje se, že evropskou politiku české vlády má zcela v rukou státní tajemník Prouza, který si pro instrukce jezdí do Berlína, a další nevolení úředníci. Není proto divu, že česká vláda ve všem kopíruje berlínsko-bruselský federalistický kurz, včetně přijetí eura nebo povinného přerozdělování migrantů.
Nesamostatnost, servilita a submisivita této vlády jí znemožňuje stanovit si jakékoliv zahraničně-politické cíle a vede k slepému následování cizích koncepcí. To přímo ohrožuje české národní zájmy.
Potvrdilo se také, že premiér Sobotka věděl minimálně týden dopředu, že o povinných kvótách se na zářijovém summitu v Bruselu bude hlasovat a že toto hlasování Česká republika prohraje. Veškeré jeho silácké řeči o odmítnutí kvót byly tedy jen divadlem pro veřejnost, ve skutečnosti jel Sobotka na summit poslušně prohrát."